Probiotika, průjmy a cestování

 Nejčastějším onemocněním cestovatelů je průjem

 

Žijeme ve vyspělé zemi s poměrně vysokou hygienickou úrovní. To pro nás znamená, že jakmile vyrazíme do destinace, kde jsou na tom s hygienou o trochu hůř, s největší pravděpodobností nás postihne průjem. Jde o nejčastější onemocnění cestovatelů, které se nevyhne 80 % z nich. Následkem průjmu může dojít k masivní dehydrataci, která je velmi nebezpečná zejména u malých dětí. Vznik a průběh průjmového onemocnění ovlivňuje mimo jiné obranyschopnost hostitele, změna ve stravovacích návycích nebo celkové psychické rozpoložení.

 

Šest O a jedno P nás ochrání před průjmy

Jako prevence proti cestovatelským průjmům lze použít probiotika, především kmeny probiotik S. boulardii, Lactobacillus acidophilus a bifidobakterií bifidum. Prospěšné bakterie osídlí střevní mikroflóru, čímž posílí imunitu a omezí množení patogenů. Lékaři doporučují užívat je asi 14 dní před odjezdem na dovolenou. Další opatření, které pomohou zabránit průjmům, můžeme shrnout do „šesti O“: obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.

Probiotika je vhodné užívat i po prodělané průjmové infekci. Upraví se tak bakteriální osídlení tlustého střeva a díky snížení pH se zastaví růst nežádoucích bakterií a kvasinek. Probiotika fungují i při léčbě dětského infekčního průjmu způsobeného rotaviry. Vysoká odolnost v kombinaci se snadnou nakažlivostí dělá z rotaviru nejčastějšího původce průjmů u dětí. Do pěti let věku se s rotavirovou infekcí setká každé dítě minimálně 1×. Často pak nakazí celou rodinu včetně dospělých. Nelze se tomu ubránit ani zvýšením hygienických opatření, protože vůči řadě prostředků je rotavir jednoduše rezistentní. Důsledkem rotavirové infekce dochází k poškození střevní sliznice a změně složení střevní mikroflóry. Probiotika se proto jeví jako ideální terapie.

Probiotika jsou účinná také při léčbě průjmů způsobených dietní chybou, alergií nebo vypjatým psychickým stavem. Léčit s nimi můžeme i průjmy, jejichž příčinou je infekce – tedy zánět způsobený bakteriemi, viry nebo parazity.

 

BIOPRON_FORTE_banner_728x90_062016_01