Probiotika a děti

Imunitu dítěte posílí kojení, ale i přirozený porod

Novorozenci mají velmi slabý imunitní systém. Příroda s tím však počítá, a proto je hned při porodu vybavuje dávkou probiotik, které působí blahodárně na střevní mikroflóru a formují tak imunitní profil novorozence. Pokud je porod veden císařským řezem, je dítě o tuto dávku ochuzeno. Další významnou posilu imunity zajišťuje mateřské mléko. To obsahuje vše pro růst a rozvoj imunity včetně probiotik. Je proto pro děti jedinečné a nenahraditelné. Zásadně se podílí na složení střevní mikroflóry. Kojené děti proto mají ve střevech více probiotických bakterií (především laktobacilů) než děti, které jsou odkázány na umělou výživu. Dokazují to výzkumy, které také potvrzují, že kojenecký průjem se mnohem méně vyskytuje u kojených dětí. Dalším pozitivním účinkem kojení a tedy vyššího výskytu probiotických bakterií je prevence vzniku Crohnovy choroby u dětí.

Probiotika je možné doplnit i formou kapek či sirupů v potravinových doplňcích, a to už u miminek od 1 měsíce. Pomůžou v boji proti průjmům, při bolestech břicha způsobených nadýmáním, ale i zácpě. Zároveň posílí obranyschopnost dětského organismu a preventivně ho tak chrání před alergiemi. Výsledky klinických zkoušek farmaceutické švédské firmy dokonce uvádějí, že užívání probiotik pomáhá zabránit rozvoji autoimunitních onemocnění, jakými je například diabetes nebo roztroušená skleróza. Už po pěti týdnech užívání probiotik zaznamenali vědci významný nárůst bílých krvinek.

Probiotika pomáhají v léčbě kojeneckých kolik

Asi nejrozšířenější je podávání probiotik dětem, které prodělávají dětské koliky. Ty jsou spojené s větry a trápí děti do té doby, než začnou lézt, což umožní střevním plynům přirozeně odejít. Většinou je to kolem pátého měsíce věku. Úspěšnost probiotické terapie v případě kojeneckých kolik dokazuje studie, kterou prováděl vědecký tým z univerzity v Turíně. Náhodně rozdělil 83 kojenců do dvou skupin. První skupině nasadil probiotika kmene Lactobacillus reuteri, druhé potravinový doplněk Simethicon (napomáhá lepšímu trávení). Po 28 dnech došlo k tomu, že u dětí z první skupiny se snížila doba, kdy dítě pláče, o 75 %. Ve druhé skupině došlo pouze k 26 % snížení. Maminky dětí byly navíc poučeny, aby konzumovaly pouze nemléčnou stravu. Probiotika dětem podávaly 30 minut po nakrmení. Pozitivní je i to, že v rámci studie nebyly zpozorovány žádné vedlejší účinky.

Imunitní systém školkou i školou povinného dítěte dostává zabrat

I v pozdějším věku dětí hrají probiotika významnou roli. Největší nápor na imunitu představuje pobyt dětí ve školách a školkách. Jednou z funkcí probiotik je zabraňování nežádoucím bakteriím v osidlování trávicího traktu. Užíváním probiotik chráníme dítě před nemocemi a infekcemi v dětském kolektivu. Mezi další pozitivní účinky probiotických bakterií u dětí řadíme zlepšení příjmu minerálních látek a vitamínů z potravy, lepší vstřebávání vápníku do kostí, stimulaci imunitního systému, obnovu střevní mikroflóry během a po terapii antibiotik, prevenci zácpy i průjmu a zmírnění projevů kožních onemocnění a potravinových alergií.

 

BIOPRON_FORTE_banner_728x90_062016_01