Probiotika a cholesterol

Podle statistik má 50–60 % dospělých Čechů zvýšenou hladinu cholesterolu nad 5,2 mmol/l. Zvýšený cholesterol nebolí a zdravotní problémy může způsobit až za nějaký čas. Snad proto se mu říká tichý zabiják. Jakmile se udrží, může se projevit v podobě infarktu, mozkové mrtvice či jiných vážných onemocnění srdce či cév.

V boji s vysokým cholesterolem pomáhá dieta, dostatečný pohyb, dodržování pitného režimu a v poslední době se ukazuje, že také probiotika. Redukují hladinu cholesterolu u zdravých lidí a účinkují i při snižování cholesterolu u pacientů s hyperlimidémií (zvýšená hladina tuků v krvi).

Už v roce 1974 zjistili lékaři Georgie V. Mann a Anne Spoerry, že mléko fermentované laktobacily má hypocholesterolemický efekt. V roce 2002 proběhla randomizovaná, placebem kontrolovaná studie, která prokázala pozitivní vliv probiotik na hladinu cholesterolu. Účastnilo se jí 29 žen ve věku 19–56 let. Polovina z nich dostávala jogurt bez probiotických látek, druhá polovina konzumovala jogurt obohacený o L. acidophilus 145, B. longum 913 a oligofruktózu. U obou skupin došlo po 21 dnech ke zvýšení hladiny „dobrého cholesterolu“ HDL. Hladina škodlivého cholesterolu LDL klesla pouze u žen, které dostávaly jogurt s probiotiky.

 

V Brně testují nový probiotický kmen

V současnosti probíhá studie vlivu probiotik na „špatný cholesterol“ také ve Fakultní nemocnici v Brně. Vedoucím klinického testování je doc. MUDr. Ondřej Ludka, Ph.D. Součástí testování je nový probiotický kmen bakterie Lactobacillus plantarum PXN 47. Jde o originální kmen, který v České republice zatím žádná probiotika neobsahují. Studie se snaží navázat na testování, jež proběhlo ve Velké Británii. Tamní lékaři dosáhli pomocí probiotik snížení LDL cholesterolu o 10 % během 8 týdnů. Do brněnské studie je zařazeno 100 lidí s hladinou cholesterolu nad 5 mmol/l a LDL nad 3 mmol/l. Jde o pacienty se středním rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Studie bude ukončena v červenci 2016 a výsledky budou k dispozici už v září 2016.

 

BIOPRON_FORTE_banner_728x90_062016_01