Probiotika a antibiotika

Antibiotika pomáhají a škodí zároveň

Jedno z nejznámějších využití probiotik je jako následná terapie po léčbě antibiotiky. Antibiotika působí zvnějška a jejich úkolem je působit proti životu bakterií. Antibiotika zachránila už miliony životů a těžko bychom si bez nich představili léčbu některých bakteriálních infekcí. Jejich dopady na střevní mikroflóru jsou však značně negativní. Antibiotika likvidují ve střevě bakterie bez ohledu na to, zda jde o ty škodlivé, nebo tělu prospěšné. Proto se po terapii antibiotiky mohou objevit nepříjemné průjmy, ale i zácpa, plynatost nebo bolest břicha. To je jedním z důvodů, proč je vhodné po dobrání antibiotik doplnit do organismu probiotika. Dalším pozitivním efektem je zvýšení přirozené imunity organismu. Probiotika je možné užívat i současně s antibiotiky. A to i přes to, že ještě před pár lety lékaři nedoporučovali konzumovat při léčbě antibiotiky mléčné produkty, protože by mohly účinek léků potlačovat. Dnes už se taková antibiotika skoro neužívají.

Léčba antibiotiky je pro tělo vždy zátěží, proto je vhodné jejich indikaci důkladně promyslet. Nadužívání antibiotik i v případě banálních infekcí vede jednak k rezistenci organismu vůči nim, ale také k oslabení imunitního systému. Znemožňují mu, aby se přirozeně bránil. Probiotika naopak imunitní systém stimulují. Na rozdíl od antibiotik působí zevnitř a posilují obranyschopnost organismu. Název probiotika pochází z řeckého „pro bios“, což můžeme přeložit jako „pro život“.

 

Střídání probiotik a antibiotik chce správný rytmus

Dávkování probiotik při léčbě antibiotiky je třeba správně načasovat. Pokud by došlo ke konzumaci prospěšných bakterií příliš brzy, hrozilo by, že antibiotika je zahubí. Ideální proto je doplnit tělu probiotika ve dvou třetinách intervalu mezi dávkami antibiotik. Pokud máme dávkování antibiotik po 12 hodinách, pak první dávku prospěšných bakterií bychom měli podat osm hodin po užití léku. Užívání probiotik bychom neměli utnout současně s dobráním antibiotik. Obnova zdravé střevní mikroflóry může trvat i několik týdnů.

 

BIOPRON_FORTE_banner_728x90_062016_01