Probiotika a sport

Pro profesionálního sportovce je každý den strávený v posteli kvůli viróze, střevnímu onemocnění nebo chřipce zásadní pro jeho výkon. Klinické studie už dříve prokázaly, že užívání probiotických doplňků stravy zabraňuje infekcím horních cest dýchacích a trávicím onemocněním. Od září 2015 testuje stovka sportovců napříč Českou republikou účinky speciálně vyvinutých probiotik určených pro fyzicky aktivní jedince.

 

Sportovci potřebují minerály, ionty a probiotika

Speciální potravinové doplňky zahrnují devět probiotických kmenů, prebiotika, ale také minerály, hořčík, zinek a vitamíny B1 a B6. Podle lékaře České atletické reprezentace a člena lékařské komise Českého olympijského výboru Jiřího Neumanna pomáhají probiotika vstřebávat ionty a minerály a navíc pomáhají v syntéze některých vitamínů – především skupiny B. Všechny tyto látky jsou pro aktivní sportovce nepostradatelné. S každou virózou či průjmem odcházejí tyto látky z těla sportovců ven a klesá jejich výkonnost. Zároveň dochází k zvýšení rizika svalových a šlachových úrazů. Vrcholoví sportovci poměrně často cestují a jsou pod psychickým tlakem. Přitom právě cestování nebo vysoká psychická zátěž jsou spouštěčem průjmových onemocnění.

Do projektu jsou zapojeni mimi jiné volejbalistky, florbalisté, basketbalisté či atleti. Manažer basketbalového týmu mmcité Brno potvrdil, že díky užívání probiotik se hráčům vyhnula plicní onemocnění, chřipky či krátkodobé virózy. Kromě toho fungují probiotika jako podpora léčby medikamenty při různých zraněních.

 

BIOPRON_FORTE_banner_728x90_062016_01